ANA SAYFA  >  Seiko Dünyası  >  Teknoloji  >  Spring Drive

Spring Drive

1977. Seiko'nun, bir genç mühendisi, sonsuza dek kalıcı bir saat yaratma rüyasını nasıl gerçekleştirebileceğini düşünmeye başladı. Hayalinde, en iyi elektronik saatlerin sağlayabildiği günde bir saniyelik hassasiyeti sağlayan ve gücünü bir zemberekten alan bir saat vardı. Bu mühendis, Yoshikazu Akahane, kendini işine adamış ve ısrarcı bir adamdı. Bu, ona 28 yıl, sayısız aksilik ve 600’ün üstünde prototip’e mal oldu ama o ve takımı, saat yapımcılığının her alanında yeni teknolojiler icat ederek bu rüyayı gerçekleştirdi. 2005 yılında, Spring Drive ortaya çıktı.

Spring Drive Chronograph

Spring Drive’ın Dört Temel Özelliği

Spring Drive’ın hassasiyeti, güvenilirliği ve dayanıklılığı, lüks saat yapımcılığının dört ana alanındaki ilerlemeler sayesinde mümkün olmuştur.


 • Yüksek Hassasiyet

  Tri-senkro regülatör,zemberek tarafından üretilen mekanik, elektrik ve elektromanyetik enerjiyi kontrol eder. Eşapman takımının yerine kullanılan tri-senkro regülatör, tek yöne hareket etmesi sayesinde, doğal olarak, daha kararlı, dayanıklı ve hassastır. Spring Drive günde 1 saniye hassasiyete sahiptir.

 • Akan saniye

  Makinada eşapman takımı olmadığından, tüm hareket dairesel ve tek yöne doğrudur, bu da ibrelerin sabit bir hızda, eşsiz bir şekilde akarak ilerliyor. Spring Drive zamanın doğal ve sürekli akışını yansıtan tek saat.

 • Uzun güç rezervi

  Yeni jenerasyon zemberek, daha fazla gücü, daha pürüzsüz ve daha uzun süre boyunca iletebiliyor. Seiko tarafından geliştirilen yeni bir alaşım, daha fazla güç üretmesinin yanı sıra, daha uzun ömürlü ve ısı ve aşınmaya karşı dayanıklı.

 • Hızlı kurulma

  1959 yılında, Seiko “Magic Lever” adında, mekanik saatlerdeki kurma mekanizmasına ait bir bileşeni icat etti. Bu bileşen, rotor her iki yöne doğu sallandığında da enerji üretimi sağlayarak, otomatik kurma mekanizmasının verimliliğini arttırdı. Yeni tasarlanan “Magic Lever” sistemi, rotor şaftına doğrudan monte edilerek, enerji iletimini hiç olmadığı kadar verimli hale getirmiştir.


Başa Dön

Mekanizma

Mechanism

Güç kaynağı

Tek güç kaynağı zemberektir.

İletim

Zembereğin gücü, ibrelere ve tri-senkro regülatöre çark takımı vasıtasıyla iletilir.

Regülasyon

Tri-senkro regülatör, çelik çarkın ve ibrelerin dönme hızını elektromanyetik frenleme ile kontrol eder.


Başa Dön

Üç Ana Yenilik

Tri-senkro regülatör

eiko tarafından Spring Drive için özel olarak geliştirlen Tri-senkro regülatör;

Mechanism

 1. Zembereğin mekanik enerjisini kontrol eder.
 2. Bu enerjinin küçük bir kısmını elektrik enerjisine çevirerek quartz kristaline güç sağlar.
 3. Çelik çarkın dönme hızını düzenlemek için bir elektromanyetik güç meydana getirir.

Bu üç farklı biçimdeki enerji , regülatörün adındaki “tri” ismini verir.


Zemberek

SSeiko, zemberek için “Spron 510” adında, yüksek elastikiyete sahip bir alaşım geliştirdi.
SPRON510* endüstri lideri olan ve daha fazla güç ve hassasiyet sunan, Seiko’ya özgü bir alaşımdır.

*SPRON Seiko Instruments Inc.’in tescilli markasıdır..

Magic Lever

Magic Lever, 1959 yılında Seiko tarafından geliştirilen eşsiz bir kurma sistemidir.
SPRING DRIVE’da doğrudan rotor şaftına monte edilen yeni Magic Lever kurma sistemi ile verimlilik arttırılmış, daha kısa kurulma süresi ve daha uzun güç rezervi elde edilmiştir.

Başa Dön

Spring Drive Kronograf

Seiko Spring Drive, lüks bir kronograf için mükemmel bir platform sunar, çünkü geçen süre ölçümü en yakın kesire göre değil, tam olarak ölçülür. Günde 1 saniyelik hassasiyet, 12 saatlik ölçüm süresi, hassas buton işlemleri için dikey kavrama ve kolon çarkı sistemleri ile Spring Drive Chronograph dünyanın en iyi kronograflarından biridir. El yapımı, 416 parçalı, 50 taşlı, 140 yağlama noktalı ve kullanılan 5 farklı yağ ile Spring Drive Chronograph, kronometre çalışıyor olsa dahi, 72 saatlik güç rezervine sahiptir.

Başa Dön

Akarak İlerleyen İbreler

Glide motion hand

Kronograf’ın saniye ibresi akarak ilerler ve 12 saate kadar ölçüm yapabilir. Düğmeye basıldığında en yakın saniyede ya da saniyenin 10’da birinde değil tam olarak düğmeye basılan yerde durur. Spring Drive Chronograph, zamanın doğal ve sürekli akışını hassasiyet ile ölçebilen tek saattir.


Başa Dön

Dikey kavrama & Kolon çarkı

Vertical clutch

Dikey kavrama

Dikey kavrama, kronometre işlevine yüksek hassasiyet kazandırır ve kronometre saniye ibresinin başlangıçta atlama yapmamasını sağlar. Bu sayede, diğer lüks kronografların çok üstünde bir seviyede (günde 1 saniye) doğruluk sağlar


Column wheel

Kolon çarkı

Spring Drive Chronograph farklı buton işlemleri arasında maksimum doğruluğu sağlamak için kolon çarkı ile donatılmıştır. Bu 8 kolonlu bileşen, kronograf fonksiyonunun hatasız kullanımını sağlayıp, maksimum dayanıklılık ve güvenilirlik sağlar.


Başa Dön

İki kademe sistemi

Two-step system

Kronograf ölçümündeki hassasiyet ve doğruluk, iki kademeli buton sistemi ile sağlanmaktadır. Buton kullanımında, orta noktadaki hafif bir direnç ve devamındaki sağlam bir “klik” ile kullanıcı kronografı başlatacağı ya da durduracağı anı tam olarak yakalar.


Başa Dön

Share