ANA SAYFA  >  Seiko Dünyası  >  Teknoloji  >  Quartz

Quartz

Quartz

Quartz

Seiko’nun tutkusu sayesinde, Seiko Quartz, saatçilik tarihine yenilik getirmiştir.

1969 yılında geliştirilen quartz saat, geleneksel saat konseptinde köklü bir değişikliğine neden olmuştur. Bu saatin içinde, hassasiyet için bir kristal osilatör bulunur. Belli bir şekilde kesilmiş olan kristal, karakteristik olarak, elektrik akımına maruz kaldığında sabit bir titreşim üretir. Yıllar boyunca, saatlerin hassasiyet standardı olarak kristal özellikli elektrikli aletler kullanılması fikri var olmuştur. Ancak, hassasiyet konusundaki mükemmelliği ispatlanan quartz kristalinden, saatlerin küçük dünyasında faydalanabilmek için, üstesinden gelinmesi gereken birçok zorluk vardı.

1969 yılında Seiko, tüm bu zorlukların üstesinden gelerek, dünyanın ilk quartz kol saatini piyasaya sundu. Suwa Seikosha’da kristal osilatörlü kol saati geliştirme planının başlamasının üzerinden tam 10 yıl geçmişti. Günlük kullanıma yönelik bir kol saati geliştirmek için, sadece Seiko tarafından geliştirilebilen eşsiz teknolojiler kullanıldı. Örneğin diyapazon şeklinde kesilmiş quartz kristali ve bir kristal osilatörden gelen sinyalleri düzgün bir şekilde işleyecek bir entegre devre ve adım motorunun geliştirlmesi gerekti. Ayrıca, saatlerin geleceğini değiştirmeye olan tutkuyla, Seiko patent hakları ile tekelleşmeye gitmek yerine, bu eşsiz teknolojileri tüm dünyanın kullanımına sundu. Daha sonra, Seiko’nun sağladığı birçok teknoloji dünya standardı haline gelmiş ve günümüz quartz saatlerinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Yapay kristaller yaratarak kristal osilatörlere kaynak sağlanmıştır.

•Dünyanın piyasaya sunulan ilk quartz kol saati [Seiko Quartz Astron]
25 Aralık 1969’da piyasaya sunulan bu saat, zamanın dünyasında devrim yaratmıştır. O “Seiko Quartz Astron”du. O zamanlar quartz frekansı, bugünkünün dörtte birine karşılık gelen 8192 Hz’di. Saatin en önemli özelliklerinden biri, bir açık adım motoru monte edilmesiyle elde edilen ve daha sonra quartz saatlerin sembolü haline gelen adım adım ilerleyen saniye ibresiydi.

THE QUARTZ REVOLUTION CONTINUES


Error processing SSI file