ANA SAYFA  >  Destek  >  SSS  >  Bakım & Koruma

Bakım & Koruma

Seiko, neden saatinizi yaklaşık her üç yılda bir servise vermenizi tavsiye eder?

Seiko saatleri, uzun bir süre boyunca doğru ve güvenilir hizmet vermek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, her hassas mekanizma gibi, bir saatin de mükemmel çalışabilmesi için periyodik servise ihtiyacı vardır. Bu tür bakımların sıklığı mevsim koşullarına ve sahibinin saate gösterdiği kişisel özene bağlıdır. Ancak, saatinizi bir Seiko Yetkili Servis Merkezinde yaklaşık her üç yılda bir servise vermenizi tavsiye ederiz.

Yıpranmış mekanizma parçaları ve mekanizmanın içerisindeki yıllanmış yağ, saatin geri kalmasına veya durmasına sebep olabilir. Bu nedenle, teknik uzmanlarımız, saati tamirat veya değiştirme gerektiren her türlü yıpranmış parçalar yönünden kontrol edecektir ve sökülen parçalar temizlenecek ve tekrar yağlanacaktır. Ayrıca, bir saatin su geçirmezliği, kalıcı olarak garanti edilmemektedir. Contaların zamanla özelliğini kaybetmesinden veya saat parçalarının darbeye bağlı olarak deformasyona uğramasından etkilenir. Contaların yıpranması, mekanizmanın içerisinde paslanmaya veya nemlenmeye sebep olabileceğinden, saatinizin fonksiyonelliğini sağlamak için, saatin su geçirmezliğini düzenli olarak kontrol ettirmenizi öneririz.

Başa Dön

Saatime, nasıl özen göstermeliyim?

Darbeler:
 • - Bir saat, hassas bir mekanizma olduğu için, sert zeminlere düşme gibi güçlü şoklardan kaçının.
Su geçirmezlik:
 • - Bir su geçirmez saati kurma kolu çekiliyken, su içerisine koymayın.
 • - Saat, ıslakken kurma kolunu çekmeyin.
 • - Bir saat su geçirmez olsa bile, direkt olarak bir musluktan akan suyun altında tutmaktan kaçının. Bir musluktan gelen su basıncı, saatin içerisine nem girmesine neden olabilir.
 • - Bir saatin su geçirmezliği kalıcı olarak garanti edilmemiştir. Contaların zamanla özelliğini kaybetmesinden veya saat parçalarının bir darbeye bağlı olarak deformasyona uğramasından etkilenir. Saatinizin fonksiyonelliğini sağlamak için, saatin su geçirmezliğini düzenli olarak kontrol ettirmenizi öneririz.
 • - Saatin su geçirmezliğini mümkün olduğunca uzun süre korumak için, saati kolunuzdan çıkardıktan sonra, nemi, teri veya kiri, yumuşak, kuru bir bezle silin.
Denizde yüzme:
 • - Bir su geçirmez saati, deniz suyunda kullandıktan sonra, temiz suyla yıkayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.
 • - Bir su geçirmez saati, kurma kolu çekiliyken yıkamayın.
 • - Saati akan suyun altında direkt olarak yıkamaktan kaçının. Saati, bir kap içerisinde yıkayın.
Bath or sauna:
 • - Saatinizi banyo yaparken veya saunaya girerken takmayın. Buhar, sabun veya sıcak su, su geçirmezlik özelliğinin bozulmasını hızlandırabilir.
Aşırı Sıcaklık:
 • - Saatin fonksiyonu, aşırı sıcaklıktan ve sıcaklıktaki aşırı değişikliklerden etkilenir.
 • - Sıcaklık, her kalibre için değiştiğinden, lütfen saatinizin kalibresine ait talimata bakınız.
Kimyasallar:
 • - Çözücüleri veya kimyasalları (benzin, tiner, çamaşır suyu) bir saati temizlemek için kullanmayınız. Bu bir kimyasal reaksiyona sebep olabilir ve saatin bozulmasıyla veya kasasının, bileziğinin, kayışının bir renk değişimiyle sonuçlanabilir..
Kurma kolu:
 • - Kurma kolunun paslanmasını önlemek için, kurma kolunu zaman zaman çevirin ve contanın esnekliğini koruyun.
 • - Kilitli kurma kolunu, mekanizmanın içine nem girmesini önlemek için dikkatli bir şekilde çevirip kilitleyin.
Temizleme:
 • Arka kapağın, contaların ve bileziğin/kayışın dayanıklılığını arttırmak için, saati kolunuzdan çıkardıktan sonra nemi, teri veya kiri yumuşak bir bezle silin.

Başa Dön

Saatin bileziğine/kayışına nasıl özen göstermeliyim?

Saatin bileziği/kayışı deriye direkt olarak temas ettiğinden, terlemeden veya tozlanmadan dolayı zarar görebilir veya kirlenebilir. Yeteri kadar özen gösterilmemesi, bileziğin/kayışın bozulmasını hızlandırabilir, deri tahrişine neden olabilir veya elbise kolunun kenarını lekeleyebilir. Lütfen bileziğinizi/kayışınızı mümkün olduğunca uzun süre en iyi koşullar altında muhafaza etmek için aşağıdaki uyarılara uyun:

Bilezik:
 • Paslanmaz çelik bilezikler bile, baklalar arasında biriken bazı kire veya tere bağlı olarak paslanabilirler. Bu, özellikle baklalar arasındaki açıklıkları nispeten daha dar olan ve kolaylıkla kiri/teri biriktirebilen, sıkı bilezikler için geçerlidir. Bu tür bir paslanma, terlediğiniz zaman bileziğinizin çelik üzerindeki sarı, pembe ya da iyon kaplama renginin atmasıyla sonuçlanabilir.
Temizleme yöntemi:
 • Paslanmayı önlemek için, nemi, teri veya kiri uygun olduğunda yumuşak bir bezle silin. Yüzeydeki paslar göze çarpıcı olduğunda, hafif sabunlu su ile bileziği silin. Ağır paslar için, bir diş fırçası kullanınız ve bileziğin kesitlerinde biriken pası çıkarın. Saatin kasasını, nemden veya sudan korumak için naylon, plastik v.b. bir örtüyle sarın. Yıkamadan sonra, bileziğin kesitlerinin boşluklarını bir havluyla silmeye özen göstererek saatin tamamını iyice kurulayın.
 • * Bazı titanyum bileziklerde, titanyumdan daha fazla dayanıklılığa sahip paslanmaz çelik pimler kullanılmaktadır. Bu nedenle, bileziğiniz titanyum olsa bile, paslanmaz çelik parçalarda pas oluşabilir. Eğer pas artarsa, pimler çıkabilir veya düşebilir ve saat kasası bilezikten ayrılabilir veya toka açılmayabilir. Eğer bir pim çıkıyorsa kullanıcıya zarar verebilir. Bu tür bir durumda, saati kullanmaktan kaçının ve tamirat için bir Seiko Yetkili Servis Merkeziyle temasa geçiniz.
Deri kayış:
 • Bir deri kayış, nemden, terlemeden ve direk güneş ışığından kaynaklanan renk atmasına ve bozulmaya karşı, bileziğe göre daha hassastır. Deri kayışlar kopabilir veya kayış renkleri solabilir. Saatin kullanıldığı ortamlarda dahil olmak üzere, saate sürekli özen gösterilmesi gerekir. Bir deri kayışlı saati, saatin kendisi su geçirmez olsa bile, banyo yaparken, yüzerken ve suyla çalışırken takmaktan kaçının. Ayrıca, açık renkli bir kayışa sahip bir saati takarken, paslar daha çok görülebileceğinden dikkatli olun.
Temizleme yöntemi:
 • Nemi ve terlemeyi mümkün olan en kısa süre içerisinde, yumuşak ve kuru bir bezle nazikçe silin ve kolunuzdan çıkardıktan sonra iyi havalandırılmış bir yere koyun. Saatinizi uzun süre boyunca güneş ışığına maruz bırakmayın (örneğin bir arabanın ön panelinde), çünkü bu, saatinizin deri kayışının renk atmasına/şekil değiştirmesine/kopmasına yol açabilir.
 • * Arkası (veya hatta tüm kayış) sentetik deriden yapılmış, gerçek deri kayışlarla kıyaslandığında terlemeye daha dayanıklı olan bazı kayışlar vardır. Yine de kayışlara sürekli özen göstermek her koşulda önemlidir.
Üretan kayış:
 • Bir üretan kayış, güneş ışığından etkilenip rengi atabilir veya havadaki nemle temas etmekten bozulabilir. Işıktan renk atmaya karşı hassastır ve çözücülerle veya havadaki nemle temas etmekten bozulabilir. Çok nemli ortamlarda veya uzun süre güneş ışığına maruz bırakılırsa, bozulma hızlanabilir ve kayış yüzeyi üzerinde bazı çatlaklar ortaya çıkabilir. Çoğunlukla deniz sporlarında veya açık hava faaliyetlerinde takılan üretan kayışların kullanma koşullarına özen gösterilmelidir.
Temizleme yöntemi:
 • Her türlü kiri, suyla yıkayın ve kuru bir bezle iyice kurulayın. Saatin kasasını, nemden veya sudan korumak için naylon, plastik v.b. bir örtüyle sarın.
 • * Kayış esnekliğini kaybettiğinde, lütfen yenisiyle değiştirilmesi için bir Seiko Yetkili Servis Merkeziyle temasa geçiniz. Eğer kayışı, o haliyle kullanmaya devam ederseniz, zaman içinde çatlaklar oluşabilir veya kırılabilir.

Başa Dön

Bir saate, alerjik tepki verdiğimde ne yapabilirim?

Gözlük çerçevelerinde ve aksesuarlarında olduğu gibi, bir saatin metal parçalarından, terlemeyle çıkarılan metal iyonlarından dolayı, deri tahrişi meydana gelebilir. Bu tür bir tepki, nikel kobalt veya krom gibi metallerden kaynaklanan alerjik deri dermatiti olarak sınıflandırılır. Bu metaller, sadece bilezikler değil, aynı zamanda deri kayışlarda da kullanılmıştır.

Eğer alerjik tepki yaşarsanız, derhal saati takmayı bırakın ve bir dermatologa başvurun. Bir doktorun yardımıyla, alerjik tepkiye, hangi metalin sebep olduğunu tespit edin ve bu metali içeren ürünleri seçmekten kaçının. Nikele alerjisi olanlar veya paslanmaz çeliğe aşırı hassas olanlar için, bir titanyum saati kullanmanızı öneririz. Titanyumdan yapılma Seiko ürünleri hakkında bilgi için, lütfen bir Seiko Yetkili Servis Merkeziyle temasa geçiniz.

Başa Dön

Manyetizma bir saati nasıl etkiler?

Watches can be adversely affected by magnetism and may gain or lose time. It is important not to leave a watch close to magnetic objects for a long periods. In particular, cell phones, television and PC speakers, magnetic necklaces, handbag clasps, hair-driers, electric razors, magnetic parts of refrigerators are all magnetic. Since an affected watch remains magnetically charged even after being removed from the magnetic source, contact the nearest Authorized Seiko Service Center to have the watch demagnetized.

Analog Quartz:
 • Analog quartz saatler, manyetik kuvvetin gücünü, rotorları hareket ettirmek üzere adım motorlarını kullanırlar. Bu adım motorları aşırı derecede küçüktür ve rotoru etkileyebilecek olan manyetizmadan kolaylıkla etkilenebilirler. Sonuç olarak, saatler durabilir veya doğru saati göstermeyebilirler.
Spring Drive:
 • Manyetizma mekanizmanın içindeki parçaları etkiler ve saatin doğru saati göstermemesine sebep olabilir.
Mekanik:
 • Manyetizmadan etkilenen bir mekanik saat, manyetik kaynaktan uzaklaştırıldıktan sonra bile manyetik olarak yüklü kalır. Bu da saatin ileri gitmesine veya geri kalmasına sebep olabilir. Bir saat uzun bir süre boyunca manyetik olarak yüklü kalabilir, bu yüzden hassasiyetini sağlamak için manyetikliğini yok ettirmenizi öneririz.
Digital Quartz:
 • Genellikle, dijital saatlerde hareketli parça olmadığından, manyetizmanın hiçbir etkisi yoktur.

Başa Dön

Solar saatim ile ilgili hangi bilgilere ihtiyacım var?

Lütfen ilgilendiğiniz içeriği seçiniz:

Mekanizma ve Şarj Etme

Saniye ibresi 2 saniyelik aralıklarla ilerlerse veya durursa

Bir solar saatin enerjisinin bitmesi nasıl önlenir

Başa Dön