ANA SAYFA  >  Destek  >  SSS  >  Genel Bilgi  >  ASTRON 7X52 Kalibre İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

ASTRON 7X52 Kalibre İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saatiniz yeteri kadar şarj oluyor mu?
GPS sinyal alımı enerji tüketimine sebep olur. Unutmayın ki, şarj etmek için, saatinizi ışığa maruz bırakarak, göstergenin seviye pozisyonunun “orta” ya da “F (dolu)” olduğundan emin olun.
Saatiniz GPS sinyallerini alıyor mu?
Lütfen en son GPS sinyal alımının doğru bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edin.

Nasıl Kullanılır

Arıza tespiti

Nasıl Kullanılır

GPS sinyallerini nerede alabilirim? Nerede alamam?

GPS sinyalleri, gökyüzünün görülebildiği alanlarda kolaylıkla alınabilir. Gökyüzünü ne kadar az görürse, GPS sinyallerini almak o kadar zor olur. Özellikle, “zaman dilimi ayarları” sırasında, GPS sinyallerini engelleyen nesnelerin veya binaların bulunduğu yerlerde de sinyalleri almak zor olacaktır. Ayrıca, uyduların yerleşimi, hava koşulları veya güneşin hareketi, sinyal alım koşullarını geçici olarak etkileyebilir. Mekânların ve koşulların örnekleri aşağıda olduğu gibidir:

Sinyal almanın kolay olduğu:
 • - Gökyüzünü gören her yerde
Sinyal almanın zor olduğu:
 • - Yüksek binaların arasında
 • - Ormanlık alanların yakınında
 • - İstasyonlarda / Havaalanlarında
 • - Pencereli iç mekânlarda
Hiç sinyal alımının olmadığı:
 • - Penceresiz iç mekânlarda
 • - Yeraltında
 • - Tünellerin içinden geçerken
 • - Termal emisyon koruma etkisine sahip özel camın içinde
 • - Gürültülü veya kablosuz iletişim sağlayan donatımın yakınında

Başa Dön

ASTRON, saati otomatik olarak ayarlar mı? (GPS sinyalini otomatik olarak alır mı?)

Evet, ASTRON “otomatik zaman ayarlama” fonksiyonuna sahiptir. Saat GPS sinyallerini otomatik olarak alacak ve günde bir defa, kendisini zaman diliminin mevcut doğru saatine göre ayarlayacaktır. Otomatik saat ayarlaması, saat dışarıda gökyüzünü gören, GPS sinyallerinin alımının iyi olduğu yerlerde parlak ışığa maruz bırakıldığında gerçekleşir. Bununla birlikte, bu saat ayarlamasının gerçekleşmesi için, saatin yeterli bir şarja sahip olması gereklidir.

Otomatik zaman ayarlamasının, dışarıda açık havadayken bile, saatin bir elbise kolunun altında gizli kalması durumunda ve kadranın yeterli ışığa maruz bırakılmadığında gerçekleşmeyeceğini lütfen unutmayın. Bu durumda saat, son olarak yapılmış olan manüel saat ayarlamasının saatini (veya zaman dilimi ayarlamasının) kaydeder ve saat ayarlamasını kayıtlı saatte otomatik olarak başlatır.

Başa Dön

Saati nasıl manüel olarak ayarlarım? (GPS sinyallerini nasıl manüel olarak alırım?)

Saat uzun süre boyunca GPS sinyallerini almanın mümkün olmadığı bir ortamdayken, sinyali manüel olarak alarak, saati mevcut doğru saate ayarlayabilirsiniz. Saatin manüel ayarlaması yapılarak, saat belirlenmiş olan zaman diliminin mevcut doğru saatini gösterecektir. GPS sinyallerini başarılı bir şekilde almanın, sinyal alım ortamının koşullarına bağlı olduğunu lütfen unutmayın.

Manüel saat ayarlaması nasıl gerçekleştirilir:
 1. GPS sinyali alımının kolay olduğu bir yerde bulunduğunuzdan emin olun.
 2. B düğmesine (saat 2 konumundaki) 3 saniye boyunca basın ve daha sonra saniye ibresi 0 saniye konumuna gelince düğmeyi bırakın.
 3. Saati yüzü yukarı gelecek şekilde tutun ve sinyal alımını tamamlamasını bekleyin.
 4. Saniye ibresi “Y” yi gösterdiğinde (12 saniye konumundaki) sinyal alımı başarılı bir şekilde tamamlanmış demektir. Sinyal alımın maksimum bir dakika sürebileceğini lütfen unutmayın.
 5. Eğer saniye ibresi "N" yi gösteriyorsa (18 saniye konumundaki), lütfen gökyüzünü gören bir yerde tekrar deneyin.

Başa Dön

Farklı bir saat kuşağına geçtikten sonra yerel saate nasıl ayarlarım?

Saat, içinde bulunduğu yerin zaman dilimini tanıyabilir ve GPS sinyallerini manüel olarak alarak kendini yerel saate ayarlayabilir. Bu ayarlama sedece bir düğmeye basılarak yapılabilir.

Alt kadranın saatinin, kadranın saati ile birlikte değişmeyeceğini lütfen unutmayın, çünkü alt kadran, kadrandan bağımsız olarak hareket eder. Alt kadran, kullanıcı saati manüel olarak değiştirmedikçe, ana saat kuşağının doğru saatini (zaman dilimi ayarlamasını gerçekleştirmeden önceki saati) gösterecektir.

Zaman dilimi ayarlaması nasıl yapılır:
 1. GPS sinyali alımının kolay olduğu bir yerde bulunduğunuzdan emin olun.
 2. B düğmesine (saat 2 konumundaki) 6 saniye boyunca basın ve daha sonra saniye ibresi 30 saniye konumuna gelince düğmeyi bırakın.
 3. Saati yüzü yukarı gelecek şekilde tutun ve saatin sinyal alımını tamamlamasını bekleyin. Sinyal alımı esnasında, saniye ibresi hareket edecek ve birkaç konumda duracaktır.
 4. Saniye ibresi “Y” yi gösterdiğinde (12 saniye konumundaki) sinyal alımı başarılı bir şekilde tamamlanmış demektir.
 5. Eğer saniye ibresi “N” yi gösteriyorsa (18 saniye konumundaki), lütfen dışarıda açık havada tekrar deneyin.

GPS sinyallerinin alınamadığı yerlerde, zaman dilimi manüel olarak düğmeye basılarak değiştirilebilir. Bu işlemin detayları için, lütfen kullanım kılavuzunun 20’nci sayfasındaki “Manüel olarak zaman dilimi ayarlama” bölümüne bakınız.

7X52 (GPS Solar) Kullanım Kılavuzu

Başa Dön

Alt kadran da aynı zamanda GPS sinyallerini alır mı?

Alt kadranda gösterilen, ikinci saat göstergesinin hassasiyeti de GPS sinyallerini kullanarak ayarlar. Saatiniz, GPS sinyalleri aldığı zaman alt kadranın saatinin hassasiyeti de ana saatle beraber ayarlanır.

Ancak, alt kadran, kullanıcının ana zaman diliminin saatini göstermeye tasarlanmış olduğundan, kullanıcı zaman dilimi ayarlamasını gerçekleştirdiğinde bile yerel saate ayarlanmayacaktır. Alt kadran, kullanıcı manüel olarak değiştirmedikçe, ana zaman diliminin doğru saatini gösterecektir.

İki bölgenin ayrı ayrı saatleri kadran ve alt kadran tarafından gösterilebilir.
Örnek: Honolulu saati ve Japonya saati kadran ve alt kadran tarafından ayrı ayrı gösterilmektedir.

Başa Dön

ASTRON’la uçağa binerken ne yapmalıyım?

Uçaktaki elektronik cihazların çalışmasına engel olmaktan kaçınmak için, lütfen bir uçağa binerken saati uçuş moduna getirin. Uçuş modunda, GPS sinyali alımı fonksiyonu (zaman dilimi ayarlaması, manüel saat ayarlaması ve otomatik saat ayarlaması) çalışmayacaktır.

ASTRON, uçuş moduna nasıl ayarlanır:
 • 1. B düğmesine (saat 2 konumundaki) basın ve bırakın.
 • 2. B düğmesine bastıktan sonra yaklaşık 5 saniye içerisinde, C düğmesine (saat 4 konumundaki) 3 saniye boyunca basın. Saniye ibresi 40 saniye konumunda duracaktır ve gösterge ibresi “uçak işaretini” gösterecektir.
 • 3. Saat, şimdi uçuş moduna ayarlanmıştır ve 5 saniye sonra normal saat gösterimine geçecektir.

Başa Dön

Saatimi, yaz saatine göre nasıl ayarlarım?

Yaz Saati (DST) kullanıcılar tarafından bulunulan yere göre bireysel olarak ayarlanır. DST, günlerin daha uzun olduğu, yazın saati 1 saat ileri alarak günışığı saatlerini uzatmak için bir sistem olan “yaz saati” anlamına gelmektedir. DST, Avrupa ve Kuzey Amerika’da uygulanmaktadır ve uygulama ve süresi ülkeden ülkeye değişmektedir.

Yaz Saatine Göre Nasıl Ayarlarım:
 • 1. . A düğmesine (saat 10 konumundaki) bir defa basın ve daha sonra bırakın. Gösterge ibresi mevcut DST ayarını göstermek üzere hareket edecektir ("AÇIK" veya "KAPALI").
 • 2. 1’inci aşamadan sonra 5 saniye içerisinde C düğmesine (saat 4 konumundaki) 3 saniye boyunca basın.
 • 3. Gösterge ibresi hareket edecek ve “AÇIK” konumunu gösterecektir ve akrep ve yelkovan bir saat ileri gidecektir.
 • 4. Akrep ve yelkovanın hareketi durduğunda DST açılmıştır ve saat normal saat gösterimine geçer.
Kış Saati Uygulamasına Nasıl Ayralarım:
 • 1. A düğmesine (saat 10 konumundaki) bir defa basın ve daha sonra bırakın. Gösterge ibresi mevcut DST ayarını göstermek üzere hareket edecektir ("AÇIK" veya "KAPALI").
 • 2. 1’inci aşamadan sonra 5 saniye içerisinde C düğmesine (saat 4 konumundaki) 3 saniye boyunca basın.
 • 3. Gösterge ibresi hareket edecek ve “KAPALI” konumunu gösterecektir ve akrep ve yelkovan bir saat geri gidecektir.
 • 4. Akrep ve yelkovanın hareketi durduğunda DST kapanmıştır ve saat normal saat gösterimine geçer.

Başa Dön

Bir gösterge ibresi “E” yi gösterdiğinde ne yapmalıyım?

Bu, saatin şarj durumunun düşük olduğunu gösterir. Şarj durumu “E” olarak gösterdiğinde, kullanıcı manüel GPS sinyali alımını gerçekleştirse bile, saat GPS sinyallerini alamaz. GPS sinyali alımı çok fazla enerji tükettiğinden, lütfen saati düzenli olarak şarj etmeyi unutmayın. Saatin optimal performansını sağlamak için, gösterge ibresini her zaman “F(dolu)” de veya “F” ile “E(boş)” arasında tutmak önerilir.

Bir solar saatin enerjisinin bitmesi nasıl önlenir

Başa Dön

Bir saniye ibresi iki saniye/beş saniye aralıklarla hareket ettiğinde ne yapmalıyım?

Bu, saatin şarj durumunun oldukça düşük olduğunun bir belirtisidir. Saat GPS sinyallerini alamaz ve çalışmak için yeterli enerjiye sahip değildir. Lütfen saati saniye ibresi 1 saniyelik aralıklarla hareket etmeye başlayana ve gösterge ibresi “F(dolu)” yi veya “F” ile “E(boş)” arasını gösterene kadar şarj edin.

Eğer saniye ibresi, kullanıcı saati her gün taktığında bile 2 veya 5 saniyelik aralıklarla hareket etmeye başlarsa, saat yeterli ışık almıyor olabilir. Örneğin, saat bir elbise kolunun altında saklı kalmış ve yeterince ışığa maruz kalmıyor olabilir. Bu durumda saati takılmıyor haldeyken, ışığa maruz olabileceği bir ortamda bırakmayı deneyin.

Bir solar saatin enerjisinin bitmesi nasıl önlenir

Başa Dön

Bir işlemin ortasındayken şaşırırsam ne yapmalıyım?

Kurma kolu ileri itilmişken:
 • 1. A düğmesine (saat 10 konumundaki) basın ve daha sonra standart saat gösterimine geçmek için bırakın.
 • 2. Saniye ibresi 2 dakika içerisinde normal olarak hareket etmeye başlayacaktır.
 • 3. İşlemi tekrar baştan başlatın.
Kurma kolu çekilmişken:
 • 1. Kurma kolunu geri itin ve saniye ibresinin hareket etmeye başlamasını bekleyin. 9 dakika içerisinde hareket etmeye başlayacaktır.
 • 2. İşlemi tekrar baştan başlatın.

Başa Dön

Alt kadranı nasıl ayarlarım?

Alt kadran, kullanıcının geldiği ülkedeki saati göstermek için tasarlanmıştır. Kullanıcı zaman dilimi ayarlamasını gerçekleştirdiğinde bile yerel saate ayarlanmayacaktır. Alt kadran, kullanıcı manüel olarak değiştirmedikçe, ana zaman diliminin doğru saatini gösterecektir.

Alt kadran nasıl ayarlanır:
 • 1. Kurma kolunun kilidini açmak için, kurma kolunu saat yönünün tersine çevirin (aşağı doğru).
 • 2. Kurma kolunu ilk tık sesine kadar çekin. Saat alt kadranın saat ayarı moduna geçer.
 • 3. Saati ayarlamak için B düğmesine (saat 2 konumundaki) veya C düğmesine (saat 4 konumundaki) basın.
 • 4. İşlem tamamlandığında kurma kolunu geri itin.
 • 5. Kurma kolunu, yumuşakça saatin kasasına doğru bastırırken, durana kadar saat yönünde (yukarı doğru) çevirin.

* Alt kadran, saati bir 24 saatlik sistem içerisinde gösterir.

Başa Dön

Tarihin, gösterge ibresinin ve akrep/yelkovanın başlangıç konumunu nasıl ayarlarım?

 • 1. B düğmesine (saat 2 konumundaki) ve C düğmesine (saat 4 konumundaki) aynı anda (3 saniye) basılı tutun ve daha sonra saniye ibresi 13 saniye konumuna geldiğinde bırakın. Saat tarihin başlangıç konumunun ayarlanma moduna geçer. Tarih hareket eder ve başlangıç konumunda durur.
 • 2. Tarihi “1” e ayarlamak için B veya C düğmesine basın.
 • 3. A düğmesine (saat 10 konumundaki) 2 saniye boyunca basılı tutun ve daha sonra saniye ibresi 55 saniye konumuna geldiğinde bırakın. Saat gösterge ibresinin başlangıç konumunun ayarlanma moduna geçer.
 • 4. Gösterge ibresini “E” (düşük) ve uçak işaretinin ortasına ayarlamak için B veya C düğmesine basın.
 • 5. A düğmesine (saat 10 konumundaki) 2 saniye boyunca basılı tutun ve daha sonra saniye ibresi 0 saniye konumuna geldiğinde bırakın. Saat akrebin/yelkovanın başlangıç konumunun ayarlanma moduna geçer.
 • 6. B düğmesine basın ve bırakın. Akrep/yelkovan hareket eder ve “00:00 ” da durur
 • 7. İşlem tamamlandığında, A düğmesine basın ve bırakın. Başlangıç konumunun ayarlanma modundan çıkarılır ve saniye ibresi ve akrep/yelkovan hareket etmeye başlar.

* Eğer 1 saniyeden daha fazla süreyle hiçbir işlem gerçekleştirilmezse veya A düğmesine bir kere basınca, saat, zamanı gösterme moduna geçer. Saat zaman gösterme moduna geçtiğinde işlemi tekrar başlatın.

Başa Dön

Diğer Sorular

Seiko Yetkili Servis Merkezi

Başa Dön

Sorun giderme

En son GPS sinyali alımının başarılı olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

 1. 1. B düğmesine (saat 2 konumundaki) bir kere basın ve bırakın. Saniye ibresi ve gösterge ibresi 5 saniye boyunca sinyal alım sonucunu gösterecektir.
 2. 2. İbrelerin konumunu kontrol edin.
  Saniye ibresi "Y 12 saniye konumunda” ve gösterge ibresi “1” de → Zaman ayarlaması başarılıdır.
  Saniye ibresi "Y 12 saniye konumunda” ve gösterge ibresi “4+” da → Zaman dilimi ayarlaması başarılıdır.
  Saniye ibresi "N 18 saniye konumunda” → Sinyal alımı başarısızdır.
  Saniye ibresi 0 ile 18 saniye konumları arasında ve gösterge ibresi "4+" nın sağ tarafında →
  Halen artık saniye verilerinin alımı için beklemede. GPS sinyal alımının kolay olduğu bir yere gitmeniz önerilir.

Başa Dön

Saat, doğru saati göstermediğinde ne yapmalıyım?

Lütfen aşağıdaki hususları kontrol edin:
 1. 1. En son GPS sinyal alımı sonucu: Saat ayarlaması/zaman dilimi ayarlaması başarılı olmamış olabilir. Eğer sinyal alım başarısız olmuşsa, lütfen GPS sinyal alımının kolay olduğu bir yere gidiniz.
 2. 2. Yaz saati ayarı: DST ayarı, DST’nin hâlihazırdaki uygulama durumuyla örtüşmeyebilir.
 3. 3. Uçuş modu ayarı: Eğer uçuş modu ayarlanmışsa, lütfen yeniden ayarlayın ve manüel saat ayarlama fonksiyonunu gerçekleştirin.

Başa Dön

Saat, zaman dilimi ayarları ayarlanmadığında ne yapmalıyım?

Lütfen aşağıdaki bilgileri kontrol edin:
 1. 1. En son GPS sinyal alımı sonucu: Saat ayarlaması/zaman dilimi ayarlaması başarılı olmamış olabilir. Eğer sinyal alım başarısız olmuşsa, lütfen GPS sinyal alımının kolay olduğu bir yere gidin veya zaman dilimini manüel olarak ayarlayın.
 2. 2. Uçuş modu ayarı: Eğer uçuş modu ayarlanmışsa, lütfen yeniden ayarlayın ve manüel saat ayarlama fonksiyonunu gerçekleştirin.
 3. 3. Şarj durumu: Şarj durumu “E(boş)” de iken, saat GPS sinyallerini alamaz. Lütfen saati gösterge ibresi “seviye konumunu (orta)” veya “F (dolu)” yi gösterene kadar şarj edin.

Başa Dön

En son GPS sinyali alımı başarılı olsa bile saat doğru saati gösteremiyorsa ne yapmalıyım?

Başlangıç konumu, güçlü bir etkiye veya manyetizmaya bağlı olarak yanlış ayarlanmış olabilir. Detaylı prosedürler için lütfen Tarihin, gösterge ibresinin ve akrep/yelkovanın başlangıç konumunu nasıl ayarlarım?bölümüne bakın

Başa Dön

Gösterge ibresi "4+" nın sağ tarafını gösterdiğinde ne olur?

Otomatik artık saniye sinyal alımı fonksiyonu aktive edilmiştir. GPS sinyalleri, Haziran veya Aralık civarında alınıyorsa (zaman dilimi ayarlaması veya saat ayarlaması), gösterge ibresi "4+" nın sağ tarafını gösterir. Bu, saatin artık saniye verisi alımı için hazır olduğunu veya artık saniye verilerini almakta olduğunu gösterir. O sırada, saniye ibresi, artık saniye veri alımına kadar olan bekleme süresini dakika olarak gösterecek şekilde, 0 ile 18 arasındaki saniye konumlarından herhangi birini gösterir. Bekleme süresi her dakika azalır ve saniye ibresi 0 saniye konumunu gösterdiğinde, artık saniye veri alımı başlar. GPS sinyal alımının kolay olduğu bir yere gitmeniz önerilir.

* Bu fonksiyon, saat artık saniye verilerini alana kadar, saatin GPS sinyallerini her aldığında aktive olur.

Information regarding receiving leap second data on Seiko Astron GPS Solar watch.

Başa Dön

Gösterge ibresi yanlış ayarlandığında ne yapmalıyım?

Gösterge ibresinin başlangıç konumu yanlış ayarlanmış olabilir. Bu, gösterge ibresinin başlangıç konumu dış faktörlere veya sistemin sıfırlanmasına bağlı olarak yanlış ayarlandığında meydana gelir. Lütfen göstergenin başlangıç konumunu doğru konuma ayarlayın ( “E” ile "uçak işaretinin" ortası).

Tarihin, gösterge ibresinin ve akrep/yelkovanın başlangıç konumunu nasıl ayarlarım?

Başa Dön

İbreler, şarj ettikten sonra bile hareket etmiyorsa ne yapmalıyım?

Gösterge ibresinin başlangıç konumu yanlış ayarlanmış ve şarj durumu aslında düşük olmasına rağmen, şarj durumunu “E (düşük)” ten farklı olarak gösteriyor olabilir. Lütfen göstergenin başlangıç konumunu doğru konuma ayarlayın ( “E” ile "uçak işaretinin" ortası) ve şarj durumunu tekrar kontrol edin. Eğer gösterge ibresi “E” yi gösteriyorsa saati şarj edin.

Tarihin, gösterge ibresinin ve akrep/yelkovanın başlangıç konumunu nasıl ayarlarım?

Başa Dön

Sistemi sıfırladıktan sonra ne yapmalıyım (sabit Entegre devresine (IC))?

Sistemi sıfırlamak önerilmez. Eğer sistemi sıfırlarsanız, lütfen kullanımdan önce aşağıdaki adımları takip edin, çünkü sistem sıfırlandıktan sonra saat ilk durumuna döner.

Sistemi sıfırladıktan sonra (sabit Entegre Devresine):
 1. Saatin, gösterge ibresi “F (dolu)” yi veya “F” ile “E (boş)” arasını gösterene kadar yeterince şarj edildiğinden emin olun.
 2. Tarihin ve gösterge ibresinin başlangıç konumunu ayarlayın. Akrep/yelkovan/saniye ibresinin ayarlanması gerekmez, çünkü otomatik ibre konum ayarı fonksiyonu aktive olacaktır.
 3. Alt kadranın ibrelerini ayarlayın
 4. Doğru zaman dilimi ayarlamasını ayarlayın.
 5. Artık saniye verilerini başarılı bir şekilde alın. (Sistem sıfırlandıktan sonra GPS sinyalleri alındığında, artık saniye alımı fonksiyonu aktive olur.)

Başa Dön

Diğer sorular

Daha fazla detaylı bilgi için, GPS Solar saatinin Kullanım Kılavuzundaki “Temel İşlemler” veya “Sorun Giderme” bölümlerine bakınız.

ASTRON Kullanım Kılavuzu

Eğer sorunuzun cevabını kullanım kılavuzunda bulamazsanız, lütfen Seiko Yetkili Servis Merkezi ile irtibata geçiniz.

Seiko Yetkili Servis Merkezi

Başa Dön