ANA SAYFA  >  Haberler  >  Grand Seiko 9F quartz kalibrenin 25. yıl dönümü kutlanıyor

Haberler

6 Şubat 2018 [ Basın Bülteni ] RLS1802-01

Grand Seiko 9F quartz kalibrenin 25. yıl dönümü kutlanıyor

The new incarnation. Caliber 9F, 25 years on.
Yeniden doğuş. Kalibre 9F ile 25 yıl.

1988 yılında Grand Seiko ekibi, markayı sevenlerin talep ettiği yüksek standartları karşılayan yeni bir quartz kalibre üretti. O dönemde, quartz teknolojisinde hızlı gelişmeler kaydediliyordu ama bunların çoğu yeni fonksiyonlar eklemeye yönelikti. Grand Seiko ekibi farklı düşünüyordu. Grand Seiko'ya her zaman ilham veren fikirler doğrultusunda hassasiyet ve uzun ömürlülüğün temellerine odaklanarak daha ileri gitebileceklerine ve gitmeleri gerektiğine karar verdiler.


1993’te üretilen
orijinal model

Kendilerine, Grand Seiko'yu diğer tüm quartz saatlerin önüne geçirecek bir hedef belirlediler. Bunun "ideal" quartz saat olacağına ve daha hassas, daha uzun ömürlü ve Grand Seiko estetik anlayışına daha uygun bir kalibreye ihtiyaçları olduğuna karar verdiler. Beş yıl sonra 1993 yılında ilk 9F kalibre olan 9F83'ün üretimi tamamlandı. Bu kalibre pek çok yeni gelişmeyi bünyesinde bulunduruyordu. İbreleri diğer tüm Grand Seiko saatlerdeki gibi uzundu, takvim değişimi anında oluyordu ve uzun ömürlülük ve güvenilirlik düzeyi yüksekti. Kalibre 9F'te saniye ibresinin titremesini engellemek için boşluklu otomatik ayarlama mekanizması, daha yüksek tork sağlamak için çift nabız kontrol sistemi ve çark sistemi veya adım motoruna toz kaçışını en aza indirgemek için eşsiz bir koruma kalkanı bulunuyordu. Başka hiçbir çaba sarf etmemesine rağmen Kalibre 9F bugün bile dünyanın en yüksek performanslı quartz saati olma konusunda iddialı.


Quartz saatçilikte dönüm noktası niteliğinde gelişmenin gururu.

Yeni limitli üretim, 1993 tasarımına gururla ve saygıyla selam veriyor. Kasa ve kordon orijinal modelin yumuşak kontürlerine sahip. Ama saatte stilistik geliştirmeler yapıldı. Modern zevkle doğrultulu olarak kasa biraz daha büyük, Grand Seiko yazısı şimdi saat 12 pozisyonunda ve kadran geleneksel Quartz sembolüne dayanan özel bir desene sahip, saat altı pozisyonundaki indeksin üzerinde yılda +5 ve -5 arası olan sıra dışı hassasiyet düzeyini temsil eden 5 uçlu yıldız bulunuyor. 18 ayar altından yapılan Grand Seiko aslan amblemi kasanın arka kısmında bulunuyor. Dikkatli bir şekilde bakıldığında 25'inci dakika pozisyonundaki kadran deseninin biraz farklı olduğu görülüyor; 9F ve 25 yazıları çok belirgin olmayacak şekilde görünüyor. Eski modelin anısını yaşatan bu saat 1500 adet limitli üretim şeklinde sunuluyor.

9F Kalibre'nin 25. yıl dönümünü kutlayan, safir arka kapaklı limitli üretim.

The second commemorative edition with a 18k gold bezel
Eski modelin anısını yaşatan 18 ayar altın bezelli ikinci üretim

Kasanın safir arka kapağı,
kalibrenin yüksek kalitesini yansıtıyor.

İkinci limitli üretim Kalibre 9F'in 25'nci yıl dönümünü kutluyor. Kasa tasarımı, 1967 yılında üretilen meşhur 44GS'nin modern bir yorumu ve 9F makinenin finisajının güzelliği kasanın saydam arka kısmından görülüyor. Saatin gözle görülür bir sağlamlık düzeyi var ve şerit desenli işleme, diğer tüm modellerde kasanın arka kısmında saklı olmasına rağmen aynı yüksek standartta elle monte edilen ve finisajı yapılan tüm 9F makinelerin finisajına tanıklık ediyor. Yılda +5 ile -5 saniye oranında özel ve gelişmiş bir hassasiyet düzeyine sahip. Özel indeksleri ve yıldız sembolüyle kadran, eski modeli yeniden canlandıran ilk üretim olan SBGT241'ın kadranıyla aynı ve bezel 18 ayar altından yapılıyor. Bu saat 600 adet limitli üretim şeklinde sunuluyor.


SBGT241

SBGV238

9F Kalibre'nin 25. Yıl Dönümüne Özel Limitli Üretimler

Kalibre 9F83 (SBGT241) / Kalibre 9F82 (SBGV238)
Hassasiyet: Yılda ±5 saniye (at temperatures between 5°C and 35°C)
Özellikler
Paslanmaz çelik kasa ve bilezik
18 ayar altın bezel (SBGV238)
Yüksek netliğe sahip çift kıvrımlı safir cam
Vidalı safir arka kapak(SBGV238), Kilitli tepe (SBGT241)
Kasa çapı: 39.1mm (SBGT241) / 40.0mm (SBGV238)
Kasa yüksekliği: 10.9mm (SBGT241) / 10.0mm (SBGV238)
Su geçirmezlik: 10 Bar. Manyetik direnç: 4,800 A/m

1,500 adet (SBGT241) / 600 adet (SBGV238) Limitli Üretim

Paylaş

Geri