ANA SAYFA  >  Yenilikler  >  Seiko’nun ilk dalgıç saati, Prospex Koleksiyonu’nda yeniden doğdu.

Yenilikler

23 Mart 2017 [ Basın Bülteni ]RLS1703-07

Seiko’nun ilk dalgıç saati, Prospex Koleksiyonu’nda yeniden doğdu.


1965 yılında tasarlanan Seiko’nun ilk dalgıç saati Prospex Koleksiyonu’nda yeniden doğdu. SLA017

Günümüzde Seiko’nun, dalgıç saatlerindeki liderliği ile tanınması bir tesadüf değil. Bu şöhret, 50 yılı aşkın süredir devam eden yenilikçilik anlayışının doğrudan sonucudur. O zamanlarda Seiko’nun keşfettiği özellikler, günümüzde dalgıç saati endüstrisinin normlarını oluşturmaktadır. Gerçekten de dalgıç saatleri için düzenlenen ISO standartları büyük ölçüde, Seiko dalgıç saatleri esas alınarak belirlenmiştir. Seiko’nun, akordeon stili kayış, titanyum kasa ve geniş ibreler gibi buluşları sayesinde bir dalgıç saatinin nasıl olması gerektiği konusunda tüm dünya aydınlanmış oldu.

Seiko’nun ilk dalgıç saati 1965 yılında üretildi.

Seiko’nun ve Japonya’nın ilk dalgıç saati 1965 yılında, su geçirmezlik özelliğinin yaygın olmadığı bir dönemde üretildi. Otomatik makinalı ve 150 m su geçirmezlik özelliği olan bu saat, en zor koşullarda maximum okunabilirlik ve güvenirlilik sağlayarak, 1965-1969 yılları arasında Japon Antarktika Araştırma Keşifi sırasında kullanılmak üzere tasarlandı. O zamanlarda seyir yardımcıları tam gelişmemiş olduğundan, kutup bölgelerindeki astronomik gözlemler için yeterli hassasiyette olan bir saat sonderece önemliydi ve Seiko’nun dalgıç saati, iyi performansı ile zorlu koşullara meydan okuyarak kendisini kanıtladı. Bunun da ötesinde, serbest dalışın popülaritesi arttıkça, saat hiç olmadığı kadar geniş bir kitlenin beğenisini kazandı ve bu durum Seiko’yu, dayanıklı, hassas ve güvenilir dalgıç saati üretiminin merkezine yerleştirdi.

Yeni Prospex, 1965 yılında üretilen bu orijinal modele sadık kalınarak tasarlandı ve en son teknoloji ile üretildi. Dalgıç saatleri için özel olarak tasarlanan 8L35 kalibre içeren model, kuzey Japonya’da Morioka bölgesinde bulunan Shizuku-ishi Saat stüdyosunda, Seiko’nun yetenekli zanaatkarları tarafından üretildi. Tasarım Sarı Kurdele ve Çağdaş Usta ödülleri sahibi Nobuhiro Kosugi’ye ait. Kosugi, 3 boyutlu kabartmalı indeksler, saat 12 pozisyonunda parlayan nokta, ince kasa ve bezel ile ilk modelin orjinalliğini korumuş. Tasarımında hemen hemen aynı olan kasa sadece çapında 1,9mm büyümüş.

1965 modeline sadık kalınırken, bu yeni Prospex dalgıç saati, gelişmiş fonksiyonelliğe sahip. Bombeli safir cam ve 200 metre su geçirmezlik özelliğine sahip modelde, hem ıslak dalgıç kıyafetinin üstünde, hem de kolda rahatlıkla kullanılabilen geliştirilmiş silikon kayış bulunuyor. Süper sert kaplama sayesinde çizilmelere karşı daha dayanıklı hale getirilmiş. El yapımı bu model, 2000 adet sınırlı sayıda üretildi. Seçkin Seiko mağazalarında bu satışa sunulacak.


Seiko'nun ilk dalgıç saati, 1965


1965 modelinde olduğu gibi, kasa arkasında
yunus balığı amblemi yer alıyor.

Seiko'nun ilk dalgıç saati yeniden tasarlandı ve sınrılı sayıda üretildi : SLA017

Kalibre 8L35
Kalibre 8L35
Makine: Otomatik
Titreşim: Saatte 28,800 titreşim
Güç rezervi: 50 saat
Taş sayısı: 26
Özellikler
Sert kaplamalı paslanmaz çelik kasa
Yansıma yapmayan bombeli safir cam
Vidalı arka kapak. Kilitli tepe
Su geçirmezlik: 200m dalgıç saati
Manyetik direnç: 4,800 A/m
Kasa çapı: 39.9mm, Kasa inceliği: 14.1mm
Silikon kayış. Paslanmaz çelik bilezik (ilave olarak).


Paylaş

Geri